Toetas projekti "Push-cut" treipingi ja kerghaagise ostmiseks

Kas kausid lähevad katki? Aga lambid? Jah, kui neid piisavalt kõrgelt põrandale visata. Kas nad lähevad „iseenesest” katki? Jah, kui neid valesti kohelda. Kuidas on õigesti? See on pikk jutt mille ma proovin lühidalt kokku võtta, aga väikesest puiduteaduslikust sissejuhatusest siiski ei pääse.

Puit on hügroskoopne, st niiskust imav materjal. Puidu niiskussisaldus sõltub teda ümbritseva keskkonna suhtelisest niiskusest. Igale keskkonna suhtelise niiskuse tasemele vastab kindel puidu niiskuse tase ehk tasakaaluniiskus. Kui puidu niiskus ei ole vastavuses ümbritseva keskkonna niiskusega, siis hakkab puit kas siduma või eraldama niiskust kuni jõuab tasakaaluniiskuseni. Kui see protsess toimub liiga kiiresti, siis hakkab juhtuma ebameeldivaid asju. Väga suure lihtsustuse tasemel: kui tuua tükk toorest puitu sooja tuppa, siis see kuivab katki.

Väga laias laastus on köetavate eluruumide õhu suhteline niiskus suvel 50% ja talvel 30%. Vastavad puidu niiskussisaldused ehk tasakaaluniiskused on 9% ja 6%. Minu treitud asjade lõppkuivatus toimub justnimelt sellistes tingimustes. Seega, kui viia nad sarnaste tingimustega ruumi, on tõenäosus, et nad iseenesest katki lähevad, väga väike.

Valgustite hooldamine.

Valgustid on mõeldud kasutamiseks kuivades siseruumides. Kuidas nad pliidi kohal auru sees või sauna eesruumis võiksid käituda, ei tea. Katsetan ja annan teada.

Valgustid on õlitatud sidrunheinaõliga. See on kõvenev õli, mis pakub mõõdukat kaitset puidu määrdumise ja niiskumise eest. Valgusteid võib puhastada niiske lapiga.

Kausside hooldamine.

Kausid on mõeldud enamasti tubaseks kasutamiseks. Kindlasti võib neid piknikulauale viia, aga öise kaste kätte jätmine ei pruugi hea mõte olla.

Kõikide kausside sisse võib julgesti panna kuivaineid, küpsiseid, puuvilju jne. Õliga salatid sobivad ka väga hästi, aga osadel kaussidel on looduslikud praod ja augud, kui on salatiplaan, siis tasub seda ostmisel tähele panna. Punane peet ja mustikas ja sõstrad ja kindlasti mõned muud head värviandjad jätavad plekke. Kuumad toidud, supid ja muu vesine kraam ei sobi puunõude sisse.

Kausid on õlitatud mineraalõliga. Mitte sellega, mis auto sees käib, vaid selle värvitu, lõhnatu, maitsetu, mittekõvenev õliga mida kasutatakse kosmeetikas ja mida müüakse apteegis kõhulahtistina. See on üks vastuoluline õli muidugi – ma tean küll, et looduskosmeetikud on selle maapõhja neednud kui jubeda naftakeemiatööstuse produkti. Miks siis mitte looduslikud õlid?

Mittekõvenevad või aeglaselt kõvenevad õlid – rapsiõli, linaõli, oliivõli jne kipuvad baasõlina (see mille ma sügavale puidu sisse ajan) rääsuma, salatitele kõrvalmaitset andma ja pinnale imbudes mustust korjama. Kõvenevad looduslikud õlid – tungaõli, sidrunheinaõli, pähkliõli jne annavad kõrvalmaitset ja osad on lisaks allergeenid. Mitmesugused kaasaegsed „looduslikud” töötasapinnaõlid ja vahad on enamasti varjatud koostisega segud modifitseeritud looduslikest õlidest ja vahadest, mis lisaks kipuvad puidu looduslikku pinda moonutama – ma siis kasutan pigem juba selget ja lihtsat mineraalõli. Peale õlitamist kuivatan ja poleerin ma kausse korduvalt, nii et õli on puidu sees ja võimalus selle sattumiseks toidu sekka on väike.

Tungiva soovi korral võin kausse viimistleda ka muude õlidega.


Lõpuks siis hooldusjuhend ka.

Puunõusid võib pesta sooja vee, pehme käsna ja nõudepesuvahendiga. Peale pesemist tuleb kindlasti suur vesi käterätikuga ära kuivatada ja seejärel lasta aeglaselt kuivada. Sooja pliidi kohal või päikese käes kuivatamine ei ole hea mõte.

Vees leotamine ja nõudepesumasinas pesemine ei ole üldse hea mõte. Kui see siiski juhtub, siis tuleb puunõusid väga aeglaselt kuivatada. Soovitavalt jahedamas ruumis ja paberkoti sees.

Puunõusid ei tohi kuumutada – ei tavalises ega mikrolaineahjus, pikaks ajaks kuuma päikese kätte jätmine ei pruugi ka hea mõte olla. Väga kuumade asjade panemine (õhukeseseinaliste) puunõude sisse ei ole soovitatav.

Bakterite vastu võitlemiseks võib puunõusid enne pesemist puhastada sidrunimahla või nõrga äädikalahusega. See allikas väidab, et bakteriaalse reostuse oht on puunõude puhul väiksem, kui plastnõudel.

Kui puunõude pind hakkab tuhmuma, siis saab seda värskendada uuesti õlitades. Valage väike sorts (mineraal)õli puhtale lapile või kausi sisse, hõõruge ühtlaselt laiali, laske paar tundi seista lasta ja siis poleerige kuiva, puhta lapi või majapidamispaberiga.